Blog

1. Odszkodowania powypadkowe dla ofiar wypadków drogowych

Dochodzeniem odszkodowania w Niemczech przez ofiary wypadków drogowych

Dochodzeniem odszkodowan w Niemczech (lub innych krajach UE) z pewnością zajmie się każda osoba poszkodowana i będąca ofiarą wypadku drogowego. Mimo, ze żadna kwota nie rekompensuje całkowicie strat po wypadku i innych krzywd oraz cierpien, których doznano w wyniku wypadku komunikacyjnego warto jest rozpocząć procedurę dochodzenia kwoty odszkodowania. Jeżeli wiec uczestnik wypadku drogowego w Niemczech doznał strat materialnych (uszkodzony pojazd, niemożność użytkowania samochodu uczestniczącego w wypadku) powinien wystąpić i uzyskać należne odszkodowanie dla niego jako ofiary wypadku lub stłuczki.

Każda ofiara wypadku drogowego za granicą czyli osoba bezpośrednio poszkodowana powinna otrzymać od sprawcy wypadku i jego ubezpieczyciela stosowne świadczenia odszkodowawcze. W Niemczech odszkodowanie za wypadek drogowy może otrzymać każdy, komu przydarzył się wypadek komunikacyjny nie z własnej winy. Poszkodowani i ofiary wypadkow komunikacyjnych w Niemczech mają prawo do rekompensaty i odszkodowania za wszelkie doznane szkody.

Odszkodowania dla ofiar wypadku/kolizji w Niemczech

Ponadto dochodzenie odszkodowania przez ofiarę wypadku może obejmować m.in. koszty sporządzenia kosztorysu naprawy (ekspertyza rzeczoznawcy), których zwrotu poszkodowany w wypadku ma prawo żądać, jeżeli oszacowana wartość szkody wyniesie co najmniej 700-750 euro, co praktycznie występuje w zdecydowanej większości wypadków. Z reguły rzeczoznawca rozlicza się z ofiara wypadku komunikacyjnego na terenie Niemiec w formie bezgotówkowej poprzez dokonanie przez poszkodowanego cesji roszczeń w stosunku do ubezpieczalni sprawcy.

Wskazanym jest zaś skorzystanie przez ofiare wypadku drogowego lub kolizji dochodzącą odszkodowania z niezależnie wybranego rzeczoznawcy. Niezbyt rozsądnym w Niemczech rozwiązaniem może byc powierzenie wykonania opinii rzeczoznawcy polecanemu przez ubezpieczalnię sprawcy. W takim wypadku bezstronność rzeczoznawcy wydaje się być wątpliwa. Ofierze wypadku w Niemczech przysługuje inaczej niż w Polsce prawo wyboru rzeczoznawcy, stąd można się nie godzić na podsuniętego przez ubezpieczalnię rzeczoznawcę.

Dochodzenie odszkodowania w Niemczech – O dochodzeniu odszkodowan przez ofiary wypadkow za granicą

Wyżej wymienione informacje odzwierciedlają wyłącznie praktyczne doświadczenia. Aby upewnić się co do stanu prawnego prosimy o kontakt z rzeczoznawcami lub współpracującymi z MOTOEXPERT adwokatami (lista adwokatów na stronie www.rzeczoznawca-samochodowy24.pl/partnerzy)

2.  Rzeczoznawca samochodowy ze Szczecina

Przebywając w Szczecinie warto zwiedzić to piękne miejsce. Jednak zbyt duża ilość kierowców sprawia, że należy uważać jeżdżąc samochodem. W razie nieuwagi może bardzo szybko dojść do stłuczki czy kolizji. Jeżeli zdarzenie nie odbiło się źle na kierowcach czy pasażerach warto jak najszybciej zadbać o wypłatę odszkodowania, żeby przywrócić samochód do poprzedniego stanu. Firmy ubezpieczeniowe często już na miejsce zdarzenia wysyłają rzeczoznawcę samochodowego ze Szczecina, tym bardziej, jeśli są kłopoty z ustaleniem sprawcy.

Dzięki swej wiedzy i odpowiednim programom rzeczoznawca samochodowy ze Szczecina jest w stanie zrekonstruować, w jaki sposób doszło do wypadku i kto zawinił. Jednak do tego jest potrzebna współpraca kierowców i ich jak najbardziej uczciwe zeznania. Tylko dzięki temu opinia rzeczoznawcy samochodowego ze Szczecina może być obiektywna i uczciwa. Jeśli nie ma wątpliwości kto zawinił wtedy rzeczoznawca samochodowy ze Szczecina może zająć się oględzinami uszkodzonego auta i zrobić wycenę. W tym momencie bierze pod uwagę, jakie części uległy uszkodzeniom, jakie naprawy czy wymiany części będą konieczne i jaki jest ich koszt. Rzeczoznawca samochodowy ze Szczecina może także wskazać warsztat gdzie ma nastąpić naprawa lub wycenia samodzielnie ile może wynieść robocizna.

Wielu kierowców twierdzi ze rzeczoznawcy samochodowi ze Szczecina zatrudnieni w firmach ubezpieczeniowych zaniżają faktyczne koszty. Jednak to właśnie oni cały czas na bieżąco znają ceny części i oferty warsztatów. W razie wątpliwości można samemu zatrudnić rzeczoznawcę samochodowego ze Szczecina i z uzyskaną od niego wyceną udać się do ubezpieczyciela. Nie w każdym przypadku firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę inna wycenę, ale zdarza się, że kwota jest negocjowana w taki sposób, żeby obydwie strony były zadowolone. Jeśli jednak żadna ze stron nie chce zrezygnować ze swojego stanowiska to w grę może już tylko wchodzić możliwość rozstrzygnięcia sprawy w sądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *